Tvary kuchynských liniek

Aký tvar kuchynskej linky vybrať?

Vstavané kuchyne sa plánujú v rôznych tvaroch. Jednoduché tvary predstavujú jednoradovú kuchyňu, kuchyňu v tvare písmena L a kuchyňu dvojradovú. Komplexnejšie riešenia tvarov, ponúkajúce viac možností, predstavujú kuchyne v tvare písmena G, v tvare písmena U a kuchyne s ostrovčekom. Grafické zobrazenie tvarov kuchýň spolu s návrhom zón si môžete pozrieť nižšie.

Kuchyňa v tvare písmena U
Kuchyňa v tvare písmena G
Kuchyňa v tvare písmena L
Kuchyňa s ostrovčekom
Dvojradová kuchyňa
Jednoradová kuchyňa

O Tvaroch Kuchýň

Jednotlivé typy kuchýň podrobne

Kuchyne do tvaru U vyzerajú na prvý pohľad útulne. Taktiež aj varenie v nich sa zdá pohodlné, presun medzi jednotlivými sekciami je možné väčšinou riešiť iba otočením sa na päte. Behanie s hrncom plným horúcej vody a zemiakov po celej kuchyni sa teda nekoná. Všetko, vrátane sporáku a drezu, sa od seba nachádza veľmi blízko.

Najväčšia výhoda kuchyne do tvaru U sa ale zmení v problém, pokiaľ je priestor príliš malý. Ak vzdialenosť medzi oproti sebe stojacími stenami linky nepresahuje 120 centimetrov, potom sa dajú ťažko otvárať dve protiľahlé zásuvky či skrinky. Sťažuje sa aj pohyb okolo otvorených dvierok umývačky riadu. V prípade, že v kuchyni v tvare U pracujú dve osoby naraz, mali by byť steny od seba vzdialené aspoň 120 centimetrov, ideálne však 140 až 145 centimetrov. Pri menších rozmeroch by sa dvaja kuchári iba ťažko vzájomne obchádzali, pri väčších by naopak mali niektoré plochy či spotrebiče príliš ďaleko.

Kuchyne v tvare U – viac miesta

Strany „účka“ väčšinou kopírujú steny miestnosti, avšak stretneme sa aj s tím, že pri stene stojí základňa a minimálne jedno rameno kuchyne v tvare U sa čnie do voľného priestoru. Zmienená možnosť nebýva častá, a preto tým skôr vás zaujme. okrem originálneho vzhľadu vyniká tato kuchyňa veľkým množstvom políc a skriniek. Volia ju tí zákazníci, ktorí často varia a potrebujú množstvo rozmanitých druhov nástrojov a pomôcok.

Tento typ usporiadania interiéru sa hodí tam, kde máme dostatok miesta. Nič menej všetkého veľa škodí, to platí i pre priestor. Mali by ste mať teda na pamäti, že súčet všetkých troch vzdialeností medzi chladničkou, drezom a sporákom sa v ideálnom prípade pohybuje okolo šiestich metrov. Nezačali vás pri tomto čísle bolieť nohy?

 

Dostať do kuchyne čo najviac vecí? Na to je potrebné množstvo skriniek, poličiek, medzi ktoré ss musia zmestiť dôležité spotrebiče a drez. Často krát je nutné obstavať všetky steny miestnosti, a tak vznikajú kuchyne v tvare G.

Realizáciu podoby kuchyne do tvaru G značne limitujú dvere a okná, v niektorých interiéroch preto nie je možné ju vôbec postaviť. Aj v tomto prípade však existuje riešenie: popremýšľať, či sú naozaj všetky vchody a východy do miestnosti dostatočne využívané. Zaslepením dverí by cesta z kuchyne do izieb musela viesť napríklad cez predsieň, vznikli by ale napríklad priestory pre vstavané skrine do kuchyne. Problém nadbytočných dverí sa vyskytuje v nejednom panelovom dome.

Na otvorenú stranu odkladaciu alebo pracovnú plochu

Kuchyňa do tvaru G je veľmi podobná kuchyni s ostrovčekom. Zatiaľ čo ostrovček nachádzame skôr v rodinných domoch a väčších priestoroch, „géčko“ býva väčšinou riešením pre malé kuchyne. Platia pre ňu podobné pravidlá ako pre ostrovček, a teda na stenu s voľným miestom v písmene G sa hodí miesto pre pracovnú alebo odkladaciu plochu. Často má podobu barového pultu alebo jedálenského stolu. Drez sa sem príliš nehodí, ten by mal byť dobre dostupný zo všetkých strán miestnosti.

Výhodu kuchyne do tvaru G predstavuje možnosť plynulého posunu medzi jednotlivými sektormi. Z miest, kde skladujeme potraviny a nádoby sa plynule môžeme posúvať cez sektor pre umývanie a ďalšiu prípravu jedla až k zóne s rúrou a mikrovlnkou. Poradie je dané, ale smer sa líši podľa toho, či prevážne varí ľavák, alebo pravák

Kuchyne do tvaru L, s tou sa v slovenských a českých interiéroch stretávame najčastejšie. Býva lacnejšia a veľmi praktická. Ponúka totiž voľný roh pre umiestenie jedálenského stola. Hodí sa pre malé byty. Dá sa v nej ušetriť veľa miesta. S minimalizáciou by sme to však nemali preháňať. Napríklad pracovná doska musí byť aspoň 70 centimetrov široká. Inak sa v kuchyni pracuje veľmi ťažko.

Pre malý byt predstavuje kuchyňa v tvare L najlepšie riešenie. Je samozrejme nutné dbať aj na účelnosť kuchyne. Pri nevhodnom usporiadaní môžete s hrncom nabehať malý domáci maratón. Preto si dávajte pozor na vzdialeností strán trojuholníka medzi chladničkou, sporákom a drezom. Mali by sa pohybovať medzi 90 a 275 centimetrov. Súčet dĺžok všetkých troch strán by nemal činiť menej ako 366 centimetrov. Pokiaľ ale prekračuje 793 centimetrov, tak sa taká kuchyňa v tvare L stáva nepraktická a veľa sa nachodíte. Riešením podobných situácií je kuchyňa s ostrovčekom, ktorý je možné použiť ako odkladaciu alebo pracovnú plochu.

Kuchyne v tvare L – pozor na kuchynský trojuholník!

„Kuchár je umelec a psychológ a stratég“. Strategicky by sme mali uvažovať aj pri zostavovaní kuchyne do tvaru L alebo akéhokoľvek iného tvaru. Predovšetkým do spojníc sporáka, chladničky a drezu nesmie zasahovať iný prechodový koridor, napríklad cesta medzi miestnosťami susediacimi s kuchyňou. Taktiež by strany „kuchynského trojuholníka“ nemali narušovať žiadne predmety (stolička, bar…), inak si koledujeme o narazený prst na nohe či rozbitý nos.

Pokiaľ má interiér správne parametre, podvedome sa v ňom cítime dobre, lepšie sa nám v ňom varí i je. Ak teda chcete, aby vám kuchyňa dlho a dobre slúžila, tak hľadajte skladací meter a začnite merať!

Kuchyňa s ostrovčekom vyzerá zaujímavo a je moderná. Architekti ju radi navrhujú. Musíme si však dobre rozmyslieť, akú funkciu má ostrovček plniť. Hodí sa ako pracovná alebo odkladacia plocha. Pokiaľ na ňu umiestnite varnú dosku, môže to spôsobiť komplikácie. Otáčať sa s hrncom plným zovretej vody smerom k drezu je nepohodlné, niekedy dokonca nebezpečné, zvlášť keď máte malé deti.

Niekomu ale kuchyňa s varným ostrovčekom vyhovuje, záleží na individuálnych potrebách a veľkosti miestnosti. Všeobecne sa ostrovček hodí skôr do väčších priestorov. Zo všetkých strán by totiž mal mať vzdialenosť aspoň 120 centimetrov k ďalším pracovným plochám. Ak však varí väčšinou len jedna osoba, tak odborníci so škrípaním zubov pripúšťajú i mieru 90 centimetrov.

Moderné kuchyne? S ostrovčekom!

Chcete kráčať s dobou? Moderná kuchyňa s ostrovčekom patrí k najnovším trendom v bytovom dizajne. Je nutné však dopredu si dobre premyslieť a zmerať, či sa do daného priestoru a k plánovanému usporiadaniu linky skutočne hodí. Pokiaľ áno, nemali by ste váhať. Ostrovček sa dá použiť k mnohým rozmanitým účelom. Okrem svojej základnej funkcie môže slúžiť aj ako jedálenský stôl.

Na jednej z kratších strán dvere, na druhej veľké okno. Takéto dispozície nahrávajú riešeniu s názvom dvojradová kuchyňa. Môžete ju nájsť v úzkych miestnostiach, kam sa musí vôjsť dostatok skriniek a spotrebičov. Ako sa s takýmto priestorom vyporiadať, aby sa v ňom dalo pohodlne a účelovo pripraviť jedlo?

V prvom rade v ňom musíme mať dostatok priestoru k pohybu. V dvojradovej kuchyni sa budeme často otáčať, takže je potrebné, aby ulička merala asi 120 centimetrov. To má dva dôvody. Jednak tento rozmer poskytuje dosť pohodlia pre samotné otáčanie sa, pričom ale druhá stena nieje od prvej vzdialená príliš. To oceníme napríklad pri prenášaní rozpálených panvíc od sporáka k drezu. Po druhé by sme mali bez problémov otvoriť dve protiľahlé skrine a manipulovať s ich obsahom. Takže vzdialenosť menšia ako 120 centimetrov nepripadá do úvahy.

Lacná kuchyňa sa môže predražiť

Dvojradová kuchyňa väčšinou poskytuje veľa priestoru pre ukladanie hrncov, nožov, múky a všetkého možného, čo pri varení potrebujeme. Viac nábytku znamená viac utratených peňazí. Pri snahe ušetriť môžeme zvoliť lacnejšie materiály, ale majme na pamäti, že je dobré si overiť, či sa skutočne hodí do kuchyne. Každá miestnosť má svoje špecifiká a práve kuchyne v tomto ohľadu patria k najnáročnejším v celom byte. Niektorí výrobcovia pri snahe získať zákazníka predávajú také linky, ktoré sa v dôsledku vplyvu pár a vlhka začnú krútiť. Kuchyňa nie je investícia na pár mesiacov, preto odporúčame radšej si priplatiť za kvalitu

V garzónkach alebo v bytoch, kde sa často nevarí, nájdeme len jednu stenu zastavanú kuchynským nábytkom. Jednoradová kuchyňa síce vyzerá na pohľad pekne, ale neposkytuje veľké možností pre zložitejšie kulinárske výkony. Všeobecne sa dá povedať, že ju často uprednostňujú tí, ktorí sa často stravujú mimo domova.

Pokiaľ sa jednoradová kuchyňa nachádza v samostatnej miestnosti, býva pri druhej stene maximálne jedálenský stôl, poprípade ešte poličky. Inak je celá stena volná, takže by sme rozhodne nemali podceniť výber farby. Farebnosť by na jednej strane mala ladiť s ostatnými prvkami miestnosti, ale má i svoje psychologické pravidlá. Napríklad červená povzbudzuje vášeň a agresivitu. Odborníci ju do kuchyne rozhodne neodporúčajú. Tmavšie farby zmenšujú priestor, takže v malej kuchyni nemá čierna čo hľadať. Modrá zase pomáha tým, ktorí sa pokúšajú zhodiť nejaké to „kilečko“.

Pozor na šírky a výšky!

Kto varí často, má problém s obmedzeným priestorom, ktorý jednoradová kuchyňa poskytuje. Problémy vznikajú i s dispozičným riešením. Nemôžeme sa v nej otočiť a vziať si zo zásuvky na druhej strane príbor alebo nôž. Všetko sa zdá ďaleko od seba. Pomôcť môže skrátenie niektorých sektorov steny, ale existujú určité limity, pod ktoré sa nesmieme dostať, pokiaľ sa chceme v kuchyni voľne pohybovať a pracovať. Napríklad dĺžka pracovnej plochy by určite nemala klesnúť pod 70 centimetrov.

Šírky jednotlivých zón kuchyne sa dajú prispôsobiť, ale niektorí zabúdajú na výšku. Štandardne sa kuchynské prvky vyrábajú s pracovnou plochou vo výške okolo 90 centimetrov, každý má však iné telesné rozmery, takže je dobré vybrať taký nábytok, ktorý rozmerovo „padne“ osobe tráviacej v kuchyni najviac času.